Ortopedik Rehabilitasyon
27 Nisan 2023


Ortopedik Rehabilitasyon,


Konservatif ya da cerrahi tedavi gerektiren kas-iskelet sistemine ait hastalığı olan kişilerde kısa ve uzun süreli amaçları hedefleyerek yapılan rehabilitasyondur. Bu uygulamanın
amaçları, hastanın iskelet yapısındaki bozukluklar nedeniyle kaybedilen vücut işlevlerini geri kazandırmak, hastanın fonksiyonel kapasite ve bağımsızlığını en üst düzeye çıkarmak, mesleğine geri döndürmek ve yaşam kalitesini artırmaktır.

Kas-iskelet sistemi kaslardan, kemiklerden, eklemlerden, bağlardan, tendonlardan ve kıkırdaktan oluşur; ortopedik rehabilitasyon bu yapıların herhangi birine hitap edebilir.

Eklem kireçlenmeleri, omurga ağrıları, yumuşak doku ve/veya tendon yaralanmaları, menisküs, bağ lezyonları, omuz ağrıları ve hastalıkları ve ortopedi ve travmatoloji uzmanı tarafınca eklemlere uygulanan protez operasyonları, kırık ve çıkıklar, amputasyonlar, bağ tendon operasyonları başta olmak üzere tüm operasyonlar sonrası rehabilitasyon uygulamaları bu ünitede tedavi edilen hastalık guruplarıdır.

Hastanemizde bu hasta gurupları için gerekli olan tüm laboratuvar ve görüntüleme olanakları mevcut olup, ayrıca deneyimli uzman kadrosu ile kas iskelet sistemi ultrasonografisi ve EMG tetkikleri yapılmaktadır.

Kliniğimizde ortopedik rehabilitasyon yapılacak hasta, kinikteki deneyimli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı tarafından değerlendirildikten sonra kişiye özel rehabilitasyon programı hazırlanmakta ve deneyimli fizyoterapistler tarafından tedavi uygulanmaktadır. Gerekli hidroterapi, elektroterapi tedavileri yanında, ileri teknoloji izokinetik egzersiz, aerobik egzersiz, denge egzersiz eğitimleri de uygulanmaktadır Rehabilitasyon süreci hastanın potansiyeli, hastanın tedaviye katkısına ve uyumuna göre belirlenmektedir.

Hastanemizde ortopedik rehabilitasyon hizmetleri ayaktan tedavi ve yürüme problemi olan hastalarda 24 yataklı serviste yatarak uygulanmaktadır.