Hiperbarik Oksijen Tedavisi
16 Mayıs 2023

ANKARA ETLİK ŞEHİR HASTANESİ HİPERBARİK OKSİJEN TEDAVİSİ KLİNİĞİ

Kliniğimiz 1 Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Uzmanı, 2 basınç odası operatörü ve 7 tıbbi personel (iç yardımcı) ile hizmet vermektedir.

Uzman Doktor Selçuk Tatar
Uzman Doktor Osman Türkmen

Basınç odası operatörü Mustafa Dolu

Basınç odası operatörü Soner Tunca

İç Yardımcı Cennet Yılmaz

İç Yardımcı Şule Beyzanur Turgut

İç Yardımcı Beyza Latife Tuncel

İç Yardımcı İsmail Akçabay

İç Yardımcı Şeymanur Bağlar

İç Yardımcı Durmuş Ali Kerem Yürük

İç Yardımcı Hamza Karakuş

Tıbbi Sekreter Serpil Heletel

Hastanemizde bulunan basınç odamızda aynı anda 12 hasta tedaviye alınabilmektedir.

 

HİPERBARİK OKSİJEN TEDAVİSİ (HBOT) NEDİR?

Hiperbarik oksijen tedavisi (HBOT) bir basınç odasında tümüyle basınç altına alınan hastaya aralıklı olarak %100 oksijen solutmak suretiyle uygulanan medikal bir tedavi yöntemidir. HBOT 6000’den fazla çalışma ile desteklenmiş modern ve bilimsel bir tedavi yöntemidir.

 

BASINÇ ODASI NEDİR HBOT NASIL UYGULANIR?

Basınç odası çelikten yapılmış, içerisine hava verilerek basınçlanabilen, içeride bulunan kişilere %100 oksijen soluma olanağı sağlayan kabinlerdir. HBOT uygulamalarında hastaların büyük çoğunluğu normalde içinde bulunduğumuz atmosferik basıncın 2-2,5 katı basınç altında oksijen solurlar. Basınç odasının yanlarında lumboz olarak adlandırılan dışarıdan içerinin, içeriden dışarının gözlenmesine yarayan pencereler mevcuttur. Basınç odası içinde hastaların rahat bir biçimde oturmaları için koltuklar bulunmaktadır. Sedye üstündeki hastalar yatar vaziyette de tedaviye alınmaktadır. HBOT uzman doktor ve tıbbi personel(iç yardımcı) gözetiminde yapılır.

 

TEDAVİ ESNASINDA HASTALAR NELER HİSSEDER?

Tedavinin “dalış” olarak adlandırılan ilk dakikalarında hastalar içerideki basınç artışını, tıpkı uçak yolculuğundaki iniş sırasında ya da yüksek dağlardan aşağıya inerken hissettikleri gibi kulaklarında hissederler. Hastalara artan basınç esnasında kulaklarındaki basıncı nasıl eşitleyecekleri anlatılır. Bu genellikle basitçe yutkunarak ya da burnu kapatıp hava üfleyerek gerçekleşir. Bu işlem sadece dalış esnasında, tedavi basıncına gelene kadar yapılır. HBOT her yaştaki hastaya uygulanabilir. Hastalar basınç odasına kendilerine verilen özel pamuklu kıyafetlerle girerler.

TEDAVİ NE KADAR SÜRER?

Bir HBOT seansı, olguya göre değişmekle birlikte, genellikle 2-2,5 saat sürer. Hastaların büyük bir bölümü günde bir seans tedavi görürler. Toplam seans sayısı mevcut hastalığa göre değişmektedir.

TEDAVİNİN YAN ETKİSİ VAR MIDIR?

En sık görülen yan etki basınç değişikliğinin kulak ve sinüslerde yaptığı etkidir. Bu durum tehlikeli olmayıp, basınç eşitleme yöntemlerinin öğrenilmesiyle önlenebilir. Diğer yan etkiler oldukça nadir görülmekte olup, oksijen toksisitesi, klostrofobi (kapalı yerde kalma korkusu) ve geçici miyopi olarak sıralanabilir.

HBOT NASIL ETKİ EDER?

HBOT sırasında hastaların plazmasında maksimum düzeyde oksijen çözünür ve dokulara giden oksijen miktarı artar.  Plazmada çözünen oksijen miktarı artar. Hipoksik dokuların oksijenasyonu sağlanır.

HBOT HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR?

Dekompresyon hastalığı (vurgun), hava ve gaz embolisi, karbonmonoksit siyanid zehirlenmesi, akut duman inhalasyonu, gazlı gangren, yumuşak dokunun nekrotizan enfeksiyonları (derialtı, kas, fasya), crush yaralanmaları, kompartman sendromu ve diğer akut travmatik iskemiler, yara iyileşmesinin geciktiği durumlar (diyabetik ve non-diyabetik), kronik refrakter osteomyelit, radyasyon nekrozları, tutması şüpheli deri flepleri ve greftleri, termal yanıklar, beyin absesi, ensefalopati, ani işitme kaybı, retinal arter oklüzyonu, kafa kemikleri, sternum ve vertebraların akut osteomyelitleri.

hiperbarik.jpg

hiperbarik 2.jpg

hiperbarik 3.jpg

hiperbarik 4.jpg

hiperbarik 5.jpg

hiperbarik 6.jpgMart 2023 Olumlu Haber Fotoğrafı Ek-5.png