Uyku Bozuklukları Merkezi
02 Mayıs 2024

Uyku Bozukluğu Merkezimize 1 Yılda 2 Bin 500 Başvuru 

Hastanemiz Uyku Bozuklukları Merkezi’ne 2023 yılında 2 bin 500 kişi uyku problemleri nedeniyle başvuruda bulundu. Bunlardan 3'te 1’i 'ağır hasta' kategorisinde değerlendirilerek, tedaviye başlandı. Hastanemiz Göğüs Hastalıkları Kliniği Uyku Bozuklukları Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Hikmet FIRAT, uyku apnesinin kaynaklandığı sebebin çok fazla olduğunu belirterek, "Erkekte özellikle 40 yaş üzerinde, kadınlarda ise menopozdan sonra daha sık görülüyor. Ama genç yaştaki hastalarımız da var. Burada kilonun çok büyük etkisi var. Kilosu fazla olan kişilerde bu hastalığın görülme sıklığı çok daha fazla.” dedi.

Tedavi yöntemlerinde önce uyku testi yapıp tanı koyulması gerektiğini belirten FIRAT; “bu tanı sonucuna göre de hastalığın ağırlığını belirliyoruz. Bu ağırlığa göre de hastayı ameliyata gönderebiliyoruz veya ‘ağız içi aparat’ dediğimiz bir tedavi yöntemimiz var. Daha ağır hastalarımıza ise ‘pap tedavisi’ dediğimiz, halk arasında ‘maske tedavisi’ denilen cihaz tedavi yöntemini öneriyoruz. Eğer ağır hastalarda akşamları yatarken pap cihazı kullanılırsa yüzde 100 çözüm alıyoruz düzenli kullanımda" diye konuştu.
---------------------------------------------------------------------------------------

İnsan, yaşantısının yaklaşık üçte birini uykuda geçirir. Uyku, kendi içinde belirli bir düzeni olan etkin, aktif ve değişken bir süreçtir. Ve sağlıklı fonksiyon için yaşamsal önem taşıyan karmaşık bir davranıştır. Sağlıklı uyku uyumak, su içmek, beslenmek, nefes almakla birlikte insan hayatı için olmazsa olmaz dört fizyolojik gereksinimden biridir.


Uykuya dalma ve uyku sürdürme sorunları, horlama ve nefes tıkanması gibi durumlar, gece bacaklarda ve kollarda oluşan istem dışı hareketler uykunun dinlendiriciliğini azaltıyor ve günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Hatta ciddi sağlık sorunlarının tetikleyicisi olabiliyor. Örneğin, Uyku Apnesi Sendromu (en az 10 saniye süre ile nefes alıp vermede duraklama), bilinen diğer risk faktörlerinden bağımsız olarak hipertansiyon, kalp krizi ve beyin kanaması risklerini belirgin şekilde arttırıyor. Uyku sorunlarından doğan aşırı uyku halleriyse fiziksel ve entelektüel becerileri azaltıyor; öyle ki direksiyon başında uyuklamak gibi ölümcül sonuçlara varabilen neticelere yol açabiliyor.

Etlik Şehir Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezi, hastalarımızın genel yaşam kalitesini iyileştirmek için uyku problemlerine çözüm bulmak amacıyla hizmet vermektedir. Uyku hastalıkları tanı ve tedavisinde ülkemizde öncü bir rol üstlenmiştir.

Etlik Şehir Hastanesi Uyku Merkezimiz, uyku bozukluğunuzu tedavi etmek, daha iyi bir yaşam kalitesini sağlamaya yardımcı olmak arzusuyla hizmet vermektedir.