ACİL TIP

Klinik Hakkında

ACİL TIP KLİNİĞİ
Ani gelişen hayatı tehdit edebilecek veya yaşam kalitesini düşürecek akut durumların ilk tanı ve tedavi birimidir. Bu hastaların sağlık sorunlarının ivedilikle çözülmesini hedefleyen bilim dalıdır. Tıp fakültesini bitirmiş pratisyen hekimlerin TUS sonrası 4 yıl daha Acil Tıp uzmanlığı  eğitimi alınarak Acil Tıp Uzmanı olunmaktadır. Acil tıp kliniğine başvuran hastalar Triyaj odalarında ilk değerlendirme sonrası Kırmızı, Sarı ,Yeşil ,Mavi olmak üzere 4 farklı alandan birine yönlendirilir. Bu aşamada hastalar tetkik ve tedavileri devam eder. Gerekli görülen ilgili kliniğe yatışları yapılır.

Acil tıp kliniğine başvuran hastalarda görülen önemli olabilecek bazı belirti ve şikayetler şunlardır:                 

• Göğüs Ağrısı (Kalp krizi, Akciğer Damar tıkanıklığı, Aort yırtılması)
• Nefes darlığı (Akciğer ödemi, Astım, KOAH)
• Karın ağrısı (Akut apandisit, Kolesistit, Mide perforasyonu)

Trafik kazaları

Suicid amaçlı çoklu ilaç alımı

Böbrek yetmezliği

Şeker yükselmesi veya düşmesi

Acil serviste tüm hastaların ilk değerlendirmesi triyaj hemşireleri tarafından yapılıp ilgili polikliniğe yönlendirilir. Durumu aciliyetine göre öncelikli olanlar hemen kırmızı alana alınarak zaman kaybetmeden müdahale edilir.
acil tıp kliniğinin amacı ani gelişmiş hayatı tehdit edici veya uzuv kaybına sebep olabilecek durumların tespiti ve bireylerin tekrar normal sağlığına geri kazandırmak amaçlanmaktadır.

Acil Tıp Kliniği’nin benimsediği vizyon; sağlık hizmeti sunumunda en kaliteli, en verimli ve en güvenilir olmak, bilimsel teknolojik gelişmeleri takip ederek, eğitimli, güler yüzlü, anlayışlı ve tecrübeli personeliyle, hasta haklarına saygılı bir şekilde sağlık hizmetinin sürekliliğini sağlamaktır.25 Ağustos 2023