Ankara Etlik Şehir Hastanemizde 14 Kasım Dünya Diyabet Günü Farkındalık Etkinliği Düzenlendi
15 Kasım 2022

Ankara Etlik Şehir Hastanemizde 14 Kasım Dünya Diyabet Günü farkındalık etkinliği düzenlendi. 

Hastanemiz Koordinatör Başhekimi Doç. Dr. Bülent Güngörer’in açılış konuşmasını yaptığı programın oturum başkanları Prof. Dr. Ermen Çakal, Prof. Dr. Şevki Çelen, Prof. Dr. Şenay Savaş Erdeve oldu. 
Hastanemiz Koordinatör Başhekimi Doç. Dr. Bülent Güngörer yaptığı açılış konuşmasında; “14 Kasım dünya diyabet günü, gelir düzeyi düşük ülkelerde, birinci basamak sağlık kuruluşlarının hastalığı önleyici ya da süreci geciktirmek, üçüncü basamak sağlık kuruluşlarının ise tedavi süreçleri ve komplikasyon gelişmesi durumunda nasıl aşılması gerektiği ile alakalı farkındalığı artırmak amacıyla küresel olarak her yıl kutlanır. 
Yaşamış olduğumuz covit süreci ardından insanların yaşam şekilleri değişmiş ve diyabet konusunda farkındalık oluşturmak, sağlık camiasının üzerine bir borç olmuştur. Özellikle diyabet hastalarının bilinçli ilaç kullanımı ile ilgili ilk olarak yapmış olduğumuz eğitimler ve ikinci olarak birinci basamak sağlık kuruluşlarının önleyici hizmetleri önem arz etmektedir. Yapılan eğitimleri, videolar ile desteleyerek, sosyal medya üzerinden anlatılması ise ayrıca önemli bir konudur.” İfadelerini kullandı.

1A.jpeg

14 Kasım Dünya Diyabet Günü etkinliğinde, erişkin hastalarda diyabet tanı ve tedavisi ile ilgili Doç. Dr. Özgür Özçelik sunum yaparken, Doç. Dr. Kadriye Yakut Yücel ise gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çekti.
Çocukluk döneminin en önemli hastalıklarından biri olan diyabetin, tanı ve tedavisi ile ilgili gerek çocukların ve gerekse ailelerin tutum ve davranışları hakkında, Doç. Dr. Melikşah Keskin bilgiler verdi.  
Uzm. Dyt. Seçil Budaklar ise diyabet hastalığında bireylerin beslenmesi nasıl olmalıdır? sorusunun cevap bulduğu sunumunun akabinde, Erişkin Diyabet Hemşiresi Seyhan Topsakal ve Çocuk Diyabet Hemşiresi Nurdan Yıldırım ise Diyabetik hastaya yaklaşım ve rehberlik konusunda katılımcılara bilgiler verdiler. Programın sonunda ise Hakan Çiçek ve Hakan Aktaş ise yaşam ve meslek içinde diyabet ile ilgili tecrübelerini aktardılar. 
Ankara Etlik Şehir Hastanemiz konferans merkezinde düzenlenen 14 Kasım Dünya Diyabet Günü farkındalık etkinliğine, Koordinatör Başhekim yardımcımız Uzm. Dr. İzzet Özgürlük, Çocuk Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ferit Kulalı, Koordinatör Sağlık Bakım Müdiremiz Zeynep Yılmaz, Çocuk Hastanesi Sağlık Bakım Müdiremiz Dilek Mis, Ortopedi Nöroloji Hastanesi Sağlık Bakım Müdiremiz Meral Göktaş katıldılar.  
Rıza Kayaalp çocuklarla parmak güreşi oynadı.

7.jpeg

Hastanemizde düzenlenen etkinlikler kapsamında, 5 kez dünya ve 11 kez Avrupa şampiyonu olan milli güreşçimiz Rıza Kayaalp, çocuk hastanemizde diyabet tedavisi gören çocuk hastalarımıza moral ziyareti yaptılar. Milli güreşçimiz Rıza Kayaalp diyabet tedavisi gören çocukları ziyaretinde, onlarla sohbet ederek parmak güreşi oynadılar.

 • 1.jpeg
 • 1A.jpeg
 • 2.jpeg
 • 3.jpeg
 • 4.jpeg
 • 5.jpeg
 • 6.jpeg
 • 7.jpeg
 • 8.jpeg
 • 9.jpeg
 • 10.jpeg
 • 11.jpeg