Kalp Piliyle ‘’Maraton Koşacak Seviyeye’’ Geldi
11 Nisan 2024

Kalp Piliyle ‘’Maraton Koşacak Seviyeye’’ Geldi
Ankara’da yaşayan Osman Çetin DÜZGÜN, çabuk yorulma, artan nefes darlığı şikayetleri ve şiddetli göğüs ağrısı nedeniyle Etlik Şehir Hastanemize başvurdu. Kardiyoloji Uzmanımız Dr. Çağatay TUNCA tarafından kalp yetmezliği tanısı konulan DÜZGÜN, anjiyo yapılmasının ardından, ilaç tedavisi aldı. Şikayetlerinin geçmemesi üzerine de operasyonla kalp pili takıldı. Düzgün, kalp pili operasyonuyla sağlığına kavuştu.
TUNCA; kalp yetmezliğinin aslında, vücudun ihtiyacı olan oksijenlenmiş kanın doku ve organlara iletilememesi olduğunu söyledi. Türkiye’de yaklaşık 1,5 milyon kalp yetmezliği hastasının olduğunu dile getiren TUNCA; nefes darlığı, ödem, yorgunluk, kalp yetmezliğinin en sık görülen belirtiler arasında olduğu ve maalesef her 2 hastadan birinin 5 yıl içerisinde kaybedildiğini iletti.
Hastanemizde takılan kalp pili ile sağlığına kavuşan DÜZGÜN; "Hayat kalitem resmen arttı. Hayatımda kalp pilim öncesi ve sonrasını kıyaslayacak olursam çok fark var. Rampa yürüyemiyordum, şu an rampayı normal bir şekilde yürümeye başladım. 'Maraton koşacak seviyeye geldim’ derler ya öyle bir haldeyim" dedi.
Ülkemizde birçok merkezde olduğu gibi Etlik Şehir Hastanemizde de kalp pili ücretsiz bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunuluyor.
8-14 Nisan Kalp Sağlığı Haftası'na dikkat çeken TUNCA, "Bilinç kazandırmak ve farkındalığı artırmak için çok önemli bir hafta. Biz ilk olarak vatandaşlarımıza Akdeniz tipi beslenmeyi öneriyoruz. Bunlar neyi içeriyor diye bakarsak; kırmızı etin az tüketimi, beyaz etin ve balığın özellikle haftada bire kadar tüketimi, yeşillik ve sebze ile meyvenin artırılması, tuz, turşu ve salamuradan uzak durulması, tereyağı ve sıvıyağ yerine özellikle zeytinyağı tercih edilmesi, ekmeğin çeşitlendirilmesi, bununla beraber egzersizin hayatlarında önemli bir yer edinmesi, sigara ve alkolden de uzak durmaları öncelikle önerilerimiz’' diye konuştu.